Detektory lawinowe PIEPS – niezbędne zimą w górach

AUTOR: admin
O AUTORZE
CRAGmagazine
AUTOR: admin

Redakcja CRAG Magazine to zespół ludzi wielu pasji, ale wszystkich łączy jedna, uwielbienie i dążenie do przebywania na łonie natury. Wspinamy się, skiturujemy, jeździmy na rowerach wszelkiej maści, chodzimy po górach, podróżujemy, bushcraftujemy, biwakujemy, a potem chętnie dzielimy się tym z Wami.
Crag Sport
Jesteśmy młodą, dynamicznie rozwijającą się firmą, której celem jest dostarczanie najwyższej jakości produktów sportowych i turystycznych. Firma działa od 2013 r. jako wyłączny przedstawiciel marki Black Diamond na polskim rynku. W swoim portfolio gromadzimy szereg specjalistycznych marek outdoorowych, będących liderami w branży, związanych ze wspinaniem, aktywnościami górskimi i szeroko pojętym outdoorem.
PRODUKTY
13 grudnia, 2018

Austriacka firma PIEPS jest jednym z pionierów, a zarazem liderów wśród producentów sprzętu lawinowego. Jej pozycję w tym segmencie najlepiej oddaje fakt, że bardzo często na detektory lawinowe mówi się potocznie „piepsy”. Produkty Austriaków zawsze cechowała niezawodność, prostota obsługi i bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Nie inaczej jest w przypadku detektorów przygotowanych na sezon zimowy 2018/2019.

Kolekcję otwierają modele PRO BT i POWDER BT. Z wyglądu są bardzo podobne do siebie, PRO BT posiada jeden przycisk więcej (SCAN). Są to modele bliźniacze, także w aspekcie funkcjonalności i możliwości. Podobnie jak pozostałe detektory PIEPSa, modele PRO BT i POWDER BT wyposażone są w 3 anteny, które zapewniają kołowy, potwierdzony podczas niezależnych testów zasięg 60 metrów. Szybki procesor bardzo dobrze radzi sobie z analizą sygnału, nawet w przypadku złych warunków atmosferycznych czy wielokrotnych zasypań. Urządzenia posiadają wszystkie funkcje spotykane obecnie w nowoczesnych detektorach: opcję zaznaczania odnalezionych przysypanych, autotest przy starcie urządzenia, automatyczne przejście z trybu poszukiwania na tryb wysyłania, test grupowy czy podświetlany ekran. Wszystkie tegoroczne detektory współpracują również z sondami z technologią iProbe. W urządzeniach zastosowano wzmocnione szkło, jako osłonę wyświetlacza. Modele PRO BT i POWDER BT posiadają dodatkowo funkcję Bluetooth i mogą być obsługiwane za pomocą aplikacji PIEPS App. To co je odróżnia, to czas pracy (wg danych producenta, jest to minimum 600h dla PRO BT i 300h dla POWDER BT). Ponadto PRO BT posiada dodatkowe funkcje, przystosowujące go do użytku profesjonalnego:

– funkcję SCAN, która w trybie ogólnym wskazuje liczbę ofiar w określonych zakresach odległości, zaś w trybie szczegółowym pokazuje kierunek i odległość dla każdej z ofiar;

– rozszerzony test grupowy i tryb profesjonalny (możliwość wykonania testu nadawania i testu odbioru, bez wyłączania trybu testu grupy);

– wbudowany pochyłomierz;

– tryb analogowy;

– Tryb TX600 – pozwalający na wykrycie urządzenia PIEPS TX600, czyli miniaturowego nadajnika przeznaczonego dla psów i sprzętu.

Oba modele przeznaczone są dla najbardziej wymagających użytkowników.

Detektory Pro BT i Powder BT

Prostszym modelem jest od lat bardzo popularny detektor DSP SPORT. Poza Bluetooth i możliwością obsługi za pomocą aplikacji PIEPS App, posiada wszystkie funkcje POWDER BT (w tym najważniejsze: opcję markowania, autotestu, testu grupy itp.) oraz podobny minimalny czas pracy. Ma jednak mniejszy zasięg – około 50 metrów. Jego wymiary i waga są również minimalnie mniejsze. Prostota obsługi i rewelacyjny stosunek jakości do ceny sprawiły, że jest to jeden z najpopularniejszych detektorów na świecie.

Pieps DSP Sport

Najmniejszym w kolekcji jest detektor MICRO BT. Waży zaledwie 150g (dla porównania, w przypadku PRO BT jest to 230g). Jest także maksymalnie uproszczony, dotyczy to jednak jego obsługi, nie możliwości. Posiada tylko jeden przycisk – markowania. Przejście z trybu nadawania w tryb poszukiwania odbywa się automatycznie, przez wyciągnięcie detektora z pokrowca uprzęży. Odpowiedzialny jest za to czujnik, którym również możemy obsługiwać urządzenie. Jeżeli chodzi o zasięg i czas pracy, mamy tu do czynienia z wartościami podobnymi jak w przypadku modelu DSP SPORT, choć MICRO BT operuje tylko na jednej baterii, podczas gdy pozostałe modele wymagają trzech. Inny jest również pokrowiec: jest sztywny, a nie wykonany z neoprenu jak w przypadku pozostałych urządzeń. MICRO BT możemy bezprzewodowo obsługiwać za pomocą aplikacji PIEPS App., Jako jedyny poza modelem PRO BT, detektor ten posiada również funkcję wibracji, uwalniającą nas od konieczności nieustannego patrzenia na ekran podczas przeszukiwania lawiniska. Z najwyższym modelem łączą go również funkcje rozszerzonego testu grupowego i tryb profesjonalny.

Pieps Micro BT

Obcując ze sprzętem z logiem PIEPS czuć wieloletnie doświadczenie tego austriackiego producenta. Detektory są dopracowane, obsługa maksymalnie uproszczona i intuicyjna, a ich zasięg i szybkość działania stawia je w absolutnej czołówce sprzętu lawinowego. Jakość urządzeń PIEPS została doceniona w licznych, niezależnych testach oraz przez setki zawodowców i amatorów, spędzających sezon zimowy w górach. Niezależnie od stopnia zaawansowania, w kolekcji 2018/2019 każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Zobacz także

PRODUKTY
21 września, 2017

Gregory Alpinisto – to czego szukają alpiniści

PRZECZYTAJ
LIFESTYLE
23 października, 2018

Surfing zimą

PRZECZYTAJ
WSPINACZKA
26 lipca, 2021

Odkryj Jerzmanowice i bazę Mountain Climbing School

PRZECZYTAJ