Mity i fakty: ekspresy wspinaczkowe – zamki w tę samą, czy przeciwną stronę?

AUTOR: admin
O AUTORZE
CRAGmagazine
AUTOR: admin

Redakcja CRAG Magazine to zespół ludzi wielu pasji, ale wszystkich łączy jedna, uwielbienie i dążenie do przebywania na łonie natury. Wspinamy się, skiturujemy, jeździmy na rowerach wszelkiej maści, chodzimy po górach, podróżujemy, bushcraftujemy, biwakujemy, a potem chętnie dzielimy się tym z Wami.
Crag Sport
Jesteśmy młodą, dynamicznie rozwijającą się firmą, której celem jest dostarczanie najwyższej jakości produktów sportowych i turystycznych. Firma działa od 2013 r. jako wyłączny przedstawiciel marki Black Diamond na polskim rynku. W swoim portfolio gromadzimy szereg specjalistycznych marek outdoorowych, będących liderami w branży, związanych ze wspinaniem, aktywnościami górskimi i szeroko pojętym outdoorem.
SPORT
22 stycznia, 2018

Przeciwstawiać zamki ekspresów czy nie – oto jest pytanie ! Zamki karabinków w ekspresach mogą być zwrócone w przeciwnych kierunkach lub w tę samą stronę. W tym artykule poruszamy kwestię użytkowania ekspresów wspinaczkowych – zapoznamy się z indywidualnymi preferencjami wspinaczy, zadając przede wszystkim pytanie – czy kierunek w jakim skierowane są karabinki ekspresów ma znaczenie?

Prawdopodobnie odkryliście już, że wspinacze mają różne zdanie, jeśli chodzi o przeciwstawianie zamków w ekspresach. Niekiedy karabinki w ekspresach będą skierowane przeciwnie:

1

Innym razem będą zwrócone w tę samą stronę:

2

A więc czy kierunek ma znaczenie? Dlaczego niektórzy wspinacze celowo przeciwstawiają kierunek karabinków? Szukając odpowiedzi na to pytanie, rozmawialiśmy ze wspinaczami oraz specjalistami, którzy na co dzień pracują ze sprzętem wspinaczkowym. Kolin Powick, dyrektor działu wspinaczkowego w firmie Black Diamond pomógł nam sprawdzić, czy za teorią przeciwstawiania karabinków w ekspresach stoją konkretne czynniki naukowe oraz kwestie bezpieczeństwa.

Jako pierwszego zapytaliśmy wspinającego się od kilkunastu lat ambasadora Black Diamond Joey Kindera, konsekwentnie przechodzącego drogi o trudności 5.14d. Na pytanie o preferencje dotyczące skierowania zamków w ekspresach odpowiedział bez zastanowienia: „Przeciwstawiam je. Być może ze względu na to, że często wspinając się z przyjaciółmi mieszamy sprzęt i po prostu jest to łatwy sposób na rozpoznanie własnych ekspresów. Nie widzę przy tym braku bezpieczeństwa i nigdy nie miałem w związku z tym żadnego incydentu”.

fot. Tristan Greszko

fot. Tristan Greszko

O zdanie zapytaliśmy również słynnego „soloistę” Alexa Honnolda. W typowy dla siebie sposób odpowiedział krótko: „Nie sądzę, że to naprawdę ma znaczenie. Nie mam preferencji – tak naprawdę nie zauważam w żaden sposób różnicy pomiędzy kierunkami karabinków w ekspresach. Moje są ustawione na domyślne i podobnie jak wpinający się ze mną partnerzy, nie przywiązuję do tego uwagi”.

5

Co na to powie duet wspinający się na big wall – Babsi Zangerl i Jacopo Larcherem? Jacopo odpowiedział: „Zazwyczaj mam je ustawione w takim samym kierunku. Właściwie to nie wiem dlaczego, ale zawsze używałem ich w ten sposób. Nie mam konkretnego powodu”. Babsi zgodziła się z partnerem, dodając: „Moje karabinki w ekspresach są zawsze skierowane w tym samym kierunku – na zewnątrz. Zawsze to robiłam, odkąd zaczęłam się wspinać, bez konkretnego uzasadnienia, po prostu jest mi tak wygodnie”.

fot. Will Saunders

fot. Will Saunders

Przeprowadzając tą nieformalną ankietę wśród ambasadorów BD, postanowiliśmy wyjść poza grono pro-wspinaczy i zapytać kogoś, kto niekoniecznie skupia się na wspinaniu 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, ale kto od czasu do czasu prowadzi ambitną drogę i może mieć ciekawe spojrzenie na poruszaną przez nas kwestię. O własne preferencje zapytaliśmy Chrisa Burkarda – fotografa i podróżnika. Burkard odpowiedział: „Kiedy kupujesz ekspresy, zamki ich karabinków są zwrócone w tym samym kierunku, co jest dla mnie całkowicie w porządku. Jednak kiedy przygotowuję ekspresy samodzielnie, zawsze się przeciwstawiam. Może to kwestia przyzwyczajenia?”.

Postanowiliśmy rozwinąć kwestię poruszoną przez Burkarda – a mianowicie czy sprzedawane ekspresy rzeczywiście mają karabinki skierowane w tym samym kierunku. Czy jest ku temu powód?

Szybki przegląd informacji potwierdził spostrzeżenie Burkarda – większość firm sprzedaje swoje ekspresy z zamkami binarnymi skierowanymi w tym samym kierunku, JEDNAK warto zauważyć, że w rzeczywistości jest kilka firm, które sprzedają ekspresy z opcją karabinków skierowanych przeciwnie.

7

Kolin Powick z BD ma w tej kwestii konkretne stanowisko. „Są dwa powody, dla których wspinacz chce, aby zamki karabinków w ekspresach były zwrócone w tym samym kierunku. Powód naukowy i powód psychologiczny” – mówi KP. „Czynnik naukowy wskazuje na to, że wspinacz powinien umieścić górny karabinek ekspresu zamkiem skierowanym w stronę przeciwną do kierunku, w którym się wspina. Tak więc przy zamkach karabinków skierowanych w tę samą stronę, jeśli wspinam się na prawo, wpinam ekspres w taki sposób, że jego zamki są skierowane w lewo, a w konsekwencji grzbiet karabinka jest zorientowany w kierunku, w którym się wspinam. Warto również zwrócić uwagę na to, że podczas wspinania się coraz wyżej, lina delikatnie pociąga za sobą ekspres i nieznacznie obraca górny karabinek, zmieniając tym samym pozycję jego grzbietu względem punktu asekuracyjnego. W chwili odpadnięcia, grzbiet górnego karabinka spoczywa w linii z punktem asekuracyjnym, koncentrując ciężar w odpowiednim miejscu – wzdłuż głównej osi karabinka, gdzie jest jego najsilniejsza orientacja”.

fot.Andy Earl

fot.Andy Earl

„Tak więc w scenariuszu, w którym zamki karabinków są skierowane przeciwnie (okoliczności zależą również od orientacji punktu asekuracyjnego), istnieje ryzyko, że górny karabinek podczas obracania się na spicie może zaczepić się w miejscu zamka, powodując podczas odpadnięcia zbyt duże obciążenie i w skrajnym przypadku wypięcie się ekspresu”.

fot. Andy Earl

fot. Andy Earl

Postanowiliśmy przetestować oba scenariusze i ku naszemu zdziwieniu, ekspres podczas obracania może z łatwością wypiąć się z punktu asekuracyjnego, kiedy zamek jego górnego karabinka spotka się ze spitem.

10

Jaki jest natomiast powód psychologiczny, o którym wspomina KP? „Wszyscy uczą się, że zamek dolnego karabinka w ekspresie skierowany jest w przeciwnym kierunku do naszego wspinania” – wyjaśnia KP. „Kiedy ludzie się wspinają, a widziałem to zarówno z doświadczonymi wspinaczami, jak i tymi dopiero odkrywającymi ten sport, wiedzą, czy będą się wspinać w prawo – kiedy oba zamki skierowane są w tę samą stronę – górny karabinek w lewo, dolny karabinek w lewo – idą bez stresu – to proste. Gwarantuję, że kiedy zamki są skierowane przeciwnie, wspinacze idą w prawo, dolny karabinek zaś jest zorientowany w lewo – następuje chwila stresu, zwątpienia i zastanowienia, aby właściwie wpiąć karabinek. A przecież można tego momentu bardzo łatwo uniknąć”.

FILMIK https://youtu.be/fmR6h4Uewic

Podsumowując, pomimo, że KP nigdy nie słyszał o realnym przypadku z jego scenariusza, nadal zalecamy bezpieczną wspinaczkę. Poza tym, kto robiąc wymarzoną drogę onsight chciałby tracić czas na ustalanie prawidłowej orientacji zamka dolnego karabinka?? Uważamy, że skonfigurowanie zamków w jednakowym kierunku po prostu ułatwia nam użytkowanie ekspresów.

Na koniec zapytaliśmy o opinię najlepszego wspinacza świata – Adama Ondrę. Zamki w tę samą, czy przeciwną stronę? – „Zamki zwrócone w tym samym kierunku” – odpowiedział. „Dodatkowo, jeśli asekurujesz się na ringach (w Czechach występują najczęściej)  – jest to po prostu bezpieczniejsze”.

 

BD Content Manager Chris Parker

Źródło: https://eu.blackdiamondequipment.com/en_PL/experience-story?cid=to-oppose-or-not-quickdraw-biners

Zobacz także

LIFESTYLE  |   PRODUKTY
24 maja, 2017

Historia pewnej firmy… Patagonia

PRZECZYTAJ
LIFESTYLE
26 sierpnia, 2019

Z kamerą w terenie

PRZECZYTAJ
LIFESTYLE
26 lipca, 2017

Po drugiej stronie

PRZECZYTAJ