KIRA – but wspinaczkowy przeznaczony dla kobiet

AUTOR: admin
O AUTORZE
CRAGmagazine
AUTOR: admin

Redakcja CRAG Magazine to zespół ludzi wielu pasji, ale wszystkich łączy jedna, uwielbienie i dążenie do przebywania na łonie natury. Wspinamy się, skiturujemy, jeździmy na rowerach wszelkiej maści, chodzimy po górach, podróżujemy, bushcraftujemy, biwakujemy, a potem chętnie dzielimy się tym z Wami.
Crag Sport
Jesteśmy młodą, dynamicznie rozwijającą się firmą, której celem jest dostarczanie najwyższej jakości produktów sportowych i turystycznych. Firma działa od 2013 r. jako wyłączny przedstawiciel marki Black Diamond na polskim rynku. W swoim portfolio gromadzimy szereg specjalistycznych marek outdoorowych, będących liderami w branży, związanych ze wspinaniem, aktywnościami górskimi i szeroko pojętym outdoorem.
PRODUKTY
05 stycznia, 2017

Jakiś czas temu publikowaliśmy test butów Evolv Kronos. Tym razem mamy coś przeznaczonego specjalnie dla kobiet. Kira została wszechstronnie przetestowana przez Martę Czajkowską. Oddajemy głos Marcie.

evolv

„Od ponad miesiąca mam przyjemność wspinać się po raz pierwszy od wielu lat w butkach mało asymetrycznych i chyba najsztywniejszych, jakie miałam. Wspinałam się w nich klika razy w tygodniu z liną, na obwodach i bulderach. Nie miałam niestety okazji przetestować ich w skałach, ale zapewne pojadą ze mną przy najbliższej okazji jako druga para.

Kira 1

Kira wygląda dobrze – turkusowy kolor przyciąga oko. Niemal od razu poczułam się w nich bardzo dobrze. Niemal, bo przez ich sztywność musiałam przestawić się na inne ułożenie stopy. I tu pierwsza ważna rzecz – choć to żadna nowość, to w tym modelu wyjątkowo warto przymierzyć 2-3 różne rozmiary i chwilę wytrzymać. Przez niedawną kontuzję stopy (i dużego palca) wybrałam parę pół numeru większą niż wzięłabym normalnie i cieszę się z wyboru, bo butek rozbija się tylko w nieznacznym stopniu. Tak czy inaczej – jest to rozmiar o pełne 2 numery większy niż inne modele, również Evolva, których używam lub używałam!!

Kiedy już dobierzemy rozmiar, dwa rzepy z czego jeden z przesuwaną klamrą pozwalają na szybkie i bardzo precyzyjne dopasowanie do stopy. Uwielbiam to zapięcie! Od wielu lat wspinam się butkach asymetrycznych i dość miękkich, więc przyzwyczajenie się do innej formy chwilę mi zajęło, choć przy bólu stopy nie miałam wyboru – był to pierwszy butek, w którym mogłam wytrzymać po miesiącu wspinanie się w adidasie, gdyż jego  sztywna podeszwa i gruba guma (4,2 mm) przejmują sporą część ‘roboty’. Przyzwyczaiłam się szybciej niż myślałam, bo raz, że wspinanie bez bólu to frajda, a dwa wykończenie butka jest naprawdę wyjątkowe – miękka wewnętrzna wyściółka i pogrubiony język powodują uczucie komfortu już od pierwszego włożenia na nogę i nie zmienia się to podczas wspinania. Kilkukrotnie złapałam się na tym, że nie chciało mi się zdejmować butków na czas asekuracji partnera.

Bez tytułu

But jest lekko asymetryczny, ale płaski, przez co zdecydowanie predestynowany dla osób początkujących i średnio zaawansowanych, przeznaczony do różnych rodzajów wspinaczki. Dobrze spisuje się zarówno na połogiej ścianie, na pionie i w przewieszeniu. Dzięki ostrym rantom dobrze sprawdza się na małych krawądkach, gdzie kilkukrotnie miałam wrażenie, że but ‘sam stoi’. Świetnie spisywał się też w niewielkich przewieszeniach na paczkach i obłych mniejszych stopniach. Chwilę zajęło mi przyzwyczajenie się do twardości gumy i jej grubości, ale szybko się zorientowałam, że nawet na mniejszych szpaksach butek daje radę.

Osoby chcące „ostrzej zawalczyć” w dużym przewieszeniu mogą być lekko zawiedzione, ale i tu Kira spełnia swoje zadanie w stopniu zadowalającym – już przy pierwszym użyciu byłam pozytywnie zaskoczona jego precyzyjną pracą na małych stopniach i strukturach. Zapewne duża w tym zasługa gumy 4.2 mm TRAX® high friction rubber trzymającej nawet na niewielkich szpaksach. Haczenie pięty oceniłabym jako zadowalające, guma na palcach pozwala również na ich swobodne podhaczanie, lecz bez uczucia komfortu.

kira marta

Podsumowując – Evolv Kira to model uniwersalny, bardzo komfortowy, trwały, ładny, z łatwym zapięciem i dobrą gumą. Mała agresywność  sprawia, że nie założę go na zawody czy wymagające „czubka” jurajskie dziurki, ale do treningów i wspinania na co dzień, gdzie wygoda i uniwersalność jest bardzo ważna, to dla mnie butek idealny! Rzeczywistość przerosła oczekiwania.”

Marta Czajkowska

Zobacz także

LIFESTYLE  |   PODRÓŻE  |   SPORT
01 marca, 2018

KAMCZATKA – gdzie Cię narty poniosą

PRZECZYTAJ
LIFESTYLE  |   PODRÓŻE
02 lutego, 2017

Życie i wspinanie w Izraelu

PRZECZYTAJ
PRODUKTY
23 listopada, 2017

Innowacyjność w parze ze sprawdzoną jakością – nowości Black Diamond na zimę 2017

PRZECZYTAJ