Oszpej się! – nowe ekspresy i uprzęże w kolekcji Black Diamond

AUTOR: admin
O AUTORZE
CRAGmagazine
AUTOR: admin

Redakcja CRAG Magazine to zespół ludzi wielu pasji, ale wszystkich łączy jedna, uwielbienie i dążenie do przebywania na łonie natury. Wspinamy się, skiturujemy, jeździmy na rowerach wszelkiej maści, chodzimy po górach, podróżujemy, bushcraftujemy, biwakujemy, a potem chętnie dzielimy się tym z Wami.
Crag Sport
Jesteśmy młodą, dynamicznie rozwijającą się firmą, której celem jest dostarczanie najwyższej jakości produktów sportowych i turystycznych. Firma działa od 2013 r. jako wyłączny przedstawiciel marki Black Diamond na polskim rynku. W swoim portfolio gromadzimy szereg specjalistycznych marek outdoorowych, będących liderami w branży, związanych ze wspinaniem, aktywnościami górskimi i szeroko pojętym outdoorem.
PRODUKTY
30 marca, 2020

Bezpieczeństwo to podstawowa zasada podczas wspinania. Pewny, sprawdzony sprzęt może pomóc w uniknięciu wielu niebezpiecznych sytuacji. Przed każdym sezonem należy dokładnie sprawdzić stan swoich ekspresów, liny, karabinków i innych przyrządów, których planujemy używać podczas wspinania. Dobry sprzęt może posłużyć wspinaczowi przez kilka sezonów. Tej wiosny Black Diamond zaproponował kilka nowości sprzętowych powstałych przy współpracy z najlepszymi wspinaczami na świecie, m. in. Adamem Ondrą czy Barbarą Zangerl.

fot. arch. Black Diamond

Ekspresy wspinaczkowe – odświeżony design, większa wytrzymałość

Black Diamond praktycznie od początku istnienia marki posiada w swojej ofercie ekspresy wspinaczkowe charakteryzujące się stonowanym designem i świetną wytrzymałością. W tym sezonie w katalogu pojawiło się kilka nowości, które zastąpiły dotychczasowe modele.

Ekspresy LiteWire Quickdraw to świetne połącznie niskiej wagi i trwałości. Składają się z taśmy Dynex Dogbone 12 mm o długości 12 cm oraz kutych na gorąco karabinków LiteWire. Karabinki posiadają druciane zamki, co ułatwia wpinanie liny oraz profilowaną osłonę zamka, co ogranicza haczenie liny o zamek podczas wpinania.  W modelu wykorzystano również system Straitjacket, czyli umieszczony w dolnym uchu taśmy gumowy element, utrzymujący karabinek w prawidłowej pozycji. Waga jednego ekspresa to jedynie 73g.

MiniWire Quickdraw to najlżejsza propozycja marki. Ekspresy wyposażone w taśmę Dynex Dogbone 10 mm o długości 12 cm oraz kute na gorąco karabinki MiniWire z podwójnym drucianym zamkiem ważą zaledwie 53g. MiniWire Quickdraw charakteryzują się cieńszą taśmą oraz mniejszymi karabinkami w stosunku do LiteWire Quickdraw, dlatego model ucieszy wspinaczy, którzy nie lubią nosić plecaków o nadmierner wadze. Technologia Straitjacket uniemożliwia przekręcenie karabinka, dlatego model świetnie sprawdzi się podczas wspinania OS-em lub na projekcie życia.

Nowe ekspresy LiteWire (po lewej) i MiniWire (po prawej)

Kolejna nowa propozycja to HotForge Quickdraw, czyli odświeżona wersja modelu Positron. To uniwersalne ekspresy składające się z dwóch karabinków HotForge z pełnym zamkiem, z czego dolny jest wygięty, aby ułatwić wpinanie liny oraz taśmy Dogbone o grubości 18 mm ze stabilizatorem Straitjacket. Ekspresy dostępne są w dwóch długościach 12 i 16 cm.

HotForge Hybrid Quickdraw to lżejsza wersja powyższego modelu, w której dolny karabinek zamieniono na Hotwire z drucianym zamkiem. Model dostępny jest w dwóch długościach 12 i 16 cm oraz w dwóch kolorach: niebieskim i różowym.

HotWire Quickdraw to natomiast ekspresy wyposażone w wytrzymałą taśmę Dogbone 18 mm ze stabilizatorem karabinka Straitjacket oraz dwa karabinki Hotwire z drucianym zamkiem dostępne w dwóch wariantach długości: 12 i 16 cm.

Nowe ekspresy HotForge (szary), Hotforge Hybrid (niebieski i różowy) oraz HotWire (czerwony)

Dla fanów wspinania w górach producent proponuje ekspresy MiniWire Alpine Draw, gdzie wykorzystane zostały najlżejsze karabinki Miniwire oraz taśma Dynex Runner 60 cm o grubości 8 mm. Waga takiej konfiguracji to jedyne 65g, co ma duże znaczenie podczas długiego podejścia pod ścianę oraz transportu sprzętu.

Ekspres MiniWire Alpine

Aby usystematyzować i w jasny sposób przestawić różnice w nowych modelach ekspresów poniżej prezentujemy tabelkę z najważniejszymi informacjami o każdym z nich.

MODEL

KARABINEK DOLNY

KARABINEK GÓRNY TAŚMA DŁUGOŚĆ TAŚMY STRAITJACKET

WAGA

LiteWire Quickdraw

LiteWire (druciany zamek)

LiteWire (druciany zamek) Dynex Dogbone 12 mm 12 cm TAK

73 g

MiniWire Quickdraw

MiniWire (druciany zamek)

MiniWire (druciany zamek) Dynex Dogbone 10 mm 12 cm TAK

53 g

HotForge Quickdraw

HotForge (pełny, gięty zamek)

HotForge (pełny zamek) Dogbone 18 mm 12 lub 16 cm TAK

103/108 g

HotForge Hybrid Quickdraw

HotWire (druciany zamek)

HotForge (pełny zamek) Dogbone 18 mm 12 lub 16 cm TAK

99/104 g

HotWire Quickdraw

HotWire (druciany zamek)

HotWire (druciany zamek) Dogbone 18 mm 12 lub 16 cm TAK

100/103 g

MiniWire Alpine Draw

MiniWire (druciany zamek)

MiniWire (druciany zamek Dynex Runner 60 cm 60 cm NIE

65 g

 

Wszystkie wersje ekspresów są dostępne również w zestawach.

Uprzęże – lekkość oraz uniwersalność

Adam Ondra to bez wątpienia najlepszy wspinacz na świecie, dla którego podczas prowadzenia trudnych dróg, czy startów w zawodach ma znaczenie zarówno waga sprzętu, jak i wygoda. Nowa uprząż airNET jest owocem współpracy Adama z inżynierami Black Diamond. Nowa propozycja to ultralekka uprząż wykorzystująca technologię airNET, która zapewnia doskonałą oddychalność materiału, a także bardzo dobre rozłożenie obciążenia podczas lotu, dzięki bezszwowemu połączeniu materiału zewnętrznego z wewnętrzną siatką mieszczącą się w pasie biodrowym i pętlach udowych. Szwy zlikwidowano również w łączniku-pętli osiągając wysoką wytrzymałość najważniejszego elementu uprzęży. Pętle udowe połączono z pasem biordowym bardzo cienkimi i trwałymi taśmami Dynex. Dla wygody wspinacza przednie szpejarki są usztywniane, natomiast tylne umiejscowione zostały niżej i wykonane z miękkiego i lekkiego materiału. Uprząż regulowana jest jedną klamrą w pasie biodrowym, natomiast pętle udowe dopasowują się do użytkownika poprzez zastosowanie w nich elastycznego materiału. Dzięki tak przemyślanym rozwiązaniom uprząż waży zaledwie 235g!

Uprząż AirNet powstała przy współpracy z Adamem Ondrą

Dokładniej budowę uprzęży oraz pracę nad jej powstawaniem opisuje Kolin Powick:

Bardziej uniwersalną uprzężą gwarantującą wygodę podczas długich treningów na ścianie, jak i całego dnia w skałach jest Momentum 3S. Uprząż posiada wygodny pas biodrowy Dual Core, który zapewni komfort podczas wspinania, długiego patentowania drogi, czy całodziennego przebywania w ścianie podczas wspinania wielowyciągowego. Nazwa 3S wywodzi się od systemu regulacji uprzęży 3-ma klamrami Speed – jednej w pasie biodrowym oraz dwóch w pętlach udowych, dzięki czemu zyskujemy duży zakres regulacji rozmiaru. Pętle udowe zostały dodatkowo wzmocnione technologią Ripstop, co zapewnia długą żywotność materiału. Uprząż wyposażono w 4 usztywnione, formowane pod ciśnieniem szpejarki. Dostępna jest w rozmiarach XS – XXL.

Uprząż Momentum 3S (po lewej) oraz Momentum 4S (po prawej)

Model o znacznie większej regulacji, jednak równie wygodny i wszechstronny to Momentum 4S. Charakteryzuje się regulacją czterema klamrami Speed, dwoma w pasie biodrowym i dwoma w pętlach udowych. Taka regulacja daje możliwość dopasowania jednej uprzęży do osób o różnych wymiarach. Jest zatem dostępna w 3 rozmiarach: XXS, XS-M oraz L-XL.

fot. arch. Black Diamond

Zobacz także

SPORT
29 października, 2019

Po prostu zawalcz!

PRZECZYTAJ
LIFESTYLE  |   SPORT
15 kwietnia, 2019

Nie tylko herbata z prądem

PRZECZYTAJ
LIFESTYLE
12 listopada, 2020

CRAGmagazine no. 10

PRZECZYTAJ