Exped, jak sama nazwa wskazuje, to producent sprzętu ekspedycyjnego rodem ze Szwajcarii. Marka słynie z bardzo minimalistycznego podejścia zgodnie z maksymą: „maximizes your outdoor experience with a minimum of gear”, dlatego w swoich produktach łączy nowe technologie oraz wysokiej jakości materiały z prostym i funkcjonalnym designem.
Marka w swoim portfolio posiada namioty, maty samopompujące, materace turystyczne, worki transportowe i organizery podróżne, a także apteczki oraz właśnie omawiane plecaki. Tym razem skupimy się na tych, które na polskim rynku są nowością, czyli seria Impulse i Kid’s Typhoon.
Plecaki Exped Impulse
Rodzina plecaków Impulse to w sumie trzy modele 15, 20 i 30 litrów, każdy dostępny w trzech kolorach. Są dość minimalistyczne, ale doskonale przemyślane i zaprojektowane, aby nie tylko zapewnić komfort, ale też pełnię funkcjonalności.
To co je wyróżnia to wszechstronność zastosowań. Doskonale sprawdzą się jako towarzysze wymagających jednodniowych wycieczek, a zatem do biegów przełajowych, wycieczek rowerowych, wspinaczki górskiej czy na piesze wycieczki.
Duży zamek błyskawiczny zapewni Wam szybki i łatwy dostęp do głównej komory. Wewnątrz znajdziecie cztery siatkowe kieszenie i jedną zapinaną na zamek oraz dwie kieszenie boczne, które dają różne możliwości organizacji. System hydracyjny łatwo schowacie w zintegrowanej kieszeni, a centralnie usytuowany otwór na rurkę, ułatwi przymocowanie zarówno do prawego, jak i lewego paska ramiennego.
Na zewnątrz znajduje się kieszeń zapinana na suwak i trzy elastyczne kieszenie z siatki, które zapewniają dodatkowe miejsce do przechowywania. Dodatkowo, zdejmowany system kompresji zmniejsza objętość plecaka w razie potrzeby, ale pozwala też na dodatkowe opcje mocowania. Można go również całkowicie zdemontować, jeśli zajdzie taka potrzeba. Łańcuch Daisy i specjalne mocowanie na czekan ułatwiają troczenie dodatkowego ekwipunku.
Wreszcie formowane termicznie plecki i wyściełane szelki zapewniają pełen komfort noszenia. W wersji 15 litrowej pas biodrowy zastąpiła taśma, w większych litrażach Impulse oferuje odpinany, wyściełany, lekki pas biodrowy, który zapewnia dodatkowe wsparcie i powiększa przestrzeń o kieszonki na bibeloty.
Główny materiał, z którego zrobiono plecaki z kolekcji Impulse, to pochodzący z recyklingu nylon ripstop powleczony warstwą PU dla zwiększenia wytrzymałości i wodoodporności. Materiał posiada certyfikat Oeko-Tex® 100 i jest wolny od szkodliwych PFC.
Plecak Exped Kid’s Typhoon
Kolejny bardzo uniwersalny i minimalistyczny model, który sprosta trudom niejednej dziecięcej wyprawy.
Kid’s Typhoon to w pełni wodoodporny 15. litrowy plecak dla dzieci, który zawiera wszystko, czego potrzebują mali poszukiwacze przygód. Plecak wykonano z recyklingowanego nylonu ripstop powleczonego warstwą PU, z certyfikatem Oeko-Tex® 100 i wolną od szkodliwych PFC. Materiał ten jest nie tylko wyjątkowo trwały, ale także wodoodporny.
Rolowane zamknięcie jest łatwe w obsłudze i zapewnia szybki dostęp. Dwie wygodne, elastyczne kieszenie boczne i wewnętrzna, tajna kieszeń zapewniają miejsce na wszelkiego rodzaju skarby znalezione na szlaku. Dodatkowy ekwipunek można przymocować do poręcznej taśmy Daisy.
Kid’s Typhoon można szybko i łatwo wyczyścić, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Dwustronna wyściółka w mgnieniu oka wydobywa okruchy, piasek i inne niespodzianki.
Wyściełane plecy i wygodne szelki zapewniają dzieciom wysoki komfort noszenia. Zadbano również o ich bezpieczeństwo. Kid’s Typhoon ma klamrę bezpieczeństwa na pasku, która otwiera się automatycznie po pociągnięciu.
Rysunek z wiewiórką i koziorożec dodają uroku i doskonale uzupełniają całość.
Zaopatrzeni w plecaki Impulse i Kid’s Typhoon możecie śmiało ruszać ku wielkiej przygodzie, i to całą rodziną. Nie ważne czy wybierzecie się w góry, na wspinanie czy wycieczkę za miasto, oba modele zapewnią Wam komfort i przestrzeń na potrzebny na wyprawie ekwipunek.
A jeśli już wiesz jaki plecak zabierzesz, to parę słów o tym jak go spakować?
Jak spakować plecak?
Jest kilka prostych zasad, o których warto pamiętać.
Rzeczy potrzebne w drodze pakujemy na górze plecaka i w kieszeniach, żeby był do nich łatwy dostęp. Klucze zabezpieczamy w wewnętrznych zamykanych, kieszonkach. Lekkie elementy i ubrania pakujemy blisko frontu plecaka, a duży i niewymiarowy sprzęt dopinamy pasami kompresyjnymi na zewnątrz.
Rzeczy duże i stosunkowo lekkie, nie potrzebne na trasie, a u jej celu, najlepiej wcisnąć na sam dół plecaka. Za to te najcięższe elementy należy umieścić na linii od ramion do lędźwi, w dodatku jak najbliżej pleców, starając się je zabezpieczyć innymi ubraniami, by się nie przemieszczały podczas wędrówki i ściągania, dzięki czemu plecak pozostaje stabilny.
Siły będą się dobrze rozkładać, a ciężar wygodnie i stabilnie nosić. Unikniemy nieprzyjemnego przeważania w tył lub na boki, który destabilizuje i bywa niebezpieczny w stromym lub trudniejszym technicznie terenie. Im większy plecak tym precyzyjniej wszystko ułóżmy.
Na koniec dopasuj dokładnie plecak: długość pasów ramiennych, pas biodrowy itp., tak, aby ciężar rozkładał się równo i nie spoczywał na ramionach, a na dużo silniejszych biodrach.
Spakowani śmiało możecie ruszać na szlak.