Śpij w hamaku, a wyśpisz się lepiej!

AUTOR: admin
O AUTORZE
CRAGmagazine
AUTOR: admin

Redakcja CRAG Magazine to zespół ludzi wielu pasji, ale wszystkich łączy jedna, uwielbienie i dążenie do przebywania na łonie natury. Wspinamy się, skiturujemy, jeździmy na rowerach wszelkiej maści, chodzimy po górach, podróżujemy, bushcraftujemy, biwakujemy, a potem chętnie dzielimy się tym z Wami.
Crag Sport
Jesteśmy młodą, dynamicznie rozwijającą się firmą, której celem jest dostarczanie najwyższej jakości produktów sportowych i turystycznych. Firma działa od 2013 r. jako wyłączny przedstawiciel marki Black Diamond na polskim rynku. W swoim portfolio gromadzimy szereg specjalistycznych marek outdoorowych, będących liderami w branży, związanych ze wspinaniem, aktywnościami górskimi i szeroko pojętym outdoorem.
LIFESTYLE
23 lipca, 2021

Gdzie śpi się lepiej – w hamaku czy w łóżku? Zdecydowana większość ludzi na świecie przyzwyczajona jest do spania w łóżkach. Jednak okazuje się, że spanie w hamakach może być tak samo, a czasami nawet bardziej efektywne!

Badania na ten temat zostały przeprowadzone przez Uniwersytet Genewski na 12 zdrowych, dorosłych osobach. Dowiodły, że ludzie szybciej zasypiają w kołyszących się łóżkach, a samo kołysanie wzmacnia określone częstotliwości fal mózgowych związanych ze snem. Prowadzi to do zwiększenia wolnych częstotliwości fal mózgowych oraz do pojawienia się wybuchów aktywności mózgowej, zwanych wrzecionami snu – jest to związane z głębokimi poziomami snu oraz konsolidacją wspomnień.

Badacze odkryli również, że ruch kołyszący doprowadził do wydłużenia się drugiego stadium snu, podczas którego dochodzi do wolnych ruchów gałek ocznych. Normalnie tego typu sen zajmuje połowę całej dobrze przespanej nocy.

Mimo, że badanie zostało przeprowadzone na małej grupie, to można wnioskować, że hamaki powinny być rozważane jako środek leczniczy w przypadku bezsenności, czy innych zaburzeń snu. Co więcej, dobre wyspanie się w nocy niesie za sobą szereg pozytywnych skutków, takich jak większa zdolność do koncentracji, lepszy nastrój, szybsza regeneracja organizmu, czy zwiększone możliwości uczenia się. Hamaki mogą być również dobrym rozwiązaniem na bóle pleców. Ponadto świetnie oddychają podczas fali upałów, która jest nieunikniona w okresie letnim.

Hamaki okazały się również świetnym lekarstwem na zaburzenia snu wywołane przewracaniem się w nocy. Podczas snu na płaskim łóżku, ciężar ciała skupia się w konkretnych miejscach, które określamy punktami nacisku. Prowadzi to do przewracania się przez całą noc, gdyż śpiący stara się zmniejszyć napięcie i dyskomfort różnych części ciała. Hamak umożliwia eliminację tego problemu, gdyż dopasowuje się do kształtu ciała.

Dodatkowo hamak sprzyja spaniu w pozycji, która uważana jest za najzdrowszą – płasko na plecach z lekko uniesioną głową. Dzięki temu nasz organizm ma zapewnione optymalne krążenie krwi oraz ułatwione swobodne oddychanie – jak stwierdził jeden z lekarzy należących do American Academy of Sleep Medicine.

Inne korzyści, nie związane ze zdrowiem, płynące z używania hamaków to m.in. wygoda i korzystna cena. Podczas obozowania, rozwieszenie hamaka zajmuje bardzo mało czasu, a kamienie leżące na ziemi nie będą uwierać nas w plecy. Podczas upalnej pogody, hamak zapewnia świetną cyrkulację powietrza, a w czasie zimniejszych nocy można wykorzystać do spania w hamaku śpiwór.

Nie można również zapominać o widokach. Jedną z moich najbardziej pamiętnych nocy w życiu spędziłam w Wenezueli w hamaku na patio w domu typu palafito (są to domy wznoszone na palach na środku jeziora), obserwując o północy imponujące błyskawice pobliskiej burzy Catatumbo.

Jak spać w hamaku?

Bez względu na to czy rozwieszasz hamak na balkonie, w sypialni czy w obozowisku, upewnij się, że twój hamak tworzy luźno wiszący łuk. Wykrzywienie to zapobiega uciskowi na barki oraz uniemożliwia wypadnięcie. Jeśli chcesz uzyskać płaską pozycję, powinieneś spać po przekątnej hamaku. Możesz też używać poduszki (choć hamak w naturalny sposób podnosi twoją głowę).

Spanie na ukos równie dobrze sprawdza się w przypadku osób, które wolą spać na boku lub nawet w pozycji embrionalnej. Jednak biorąc pod uwagę sposób, w jaki siatka podtrzymuje ciało, dopasowując się do naturalnych kształtów oraz likwidując punkty nacisku, hamak często będzie skłaniał do wygodnego spania na plecach, nawet jeśli nie jest to twoja typowa pozycja.

Należy unikać hamaków, które posiadają horyzontalne poprzeczki na obu końcach – choć wyglądają one bardzo ładnie i stylowo, to nie są stabilne i nie przynoszą tych samych korzyści co klasyczne hamaki.

Specjalnie dla par stworzone zostały hamaki dwuosobowe, choć szczerze mówiąc trudno w nich zasnąć, gdyż hamak powoduje, że oba ciała są przyciśnięte do siebie. Tego typu hamaki są świetne do wspólnego spędzania wolnego czasu w ciągu dnia.

Historia hamaków

Wszystko wskazuje na to, że hamaki pojawiły się około 1000 lat temu, kiedy zaczęły być używane przez Majów i inne rdzenne ludy Ameryki Środkowej. Zawieszane na drzewach gwarantowały bezpieczny dystans od brudnego podłoża, węży i pająków. Czasami ludzie rozpalali pod hamakiem niewielkie, tlące się ognisko, które umożliwiało ogrzanie się oraz odstraszało owady.

Najstarsze hamaki były zwykle tkane z włókiem drzewa hamak. Potem zaczęto używać włókien agawy sizalowej, gdyż były bardziej elastyczne i miękkie. Hamaki wykonane z linek bawełnianych pojawiły się dopiero około 60 lat temu.

Słowo hamak może pochodzić od gatunku drzewa hamak, bądź od ludu Taino z Karaibów, który używał słowa hamaca na określenie sieci rybackich.

Firma Seaside Hammocks szacuje, że co najmniej 100 milionów ludzi na świecie używa hamaków jako łóżek. Niektórzy z nich, tak jak uczestnicy międzynarodowego meetingu highline’owego we Włoszech, wykorzystują hamaki do spania w ekstremalnych miejscach. W tym akurat przypadku służą one do spania setki metrów nad ziemią i gwarantują świetne widoki na włoskie Alpy!

Bez względu na osobiste preferencje, warto zastanowić się nad alternatywnymi miejscami do spania, innymi niż klasyczne łóżko.

Czasami można robić różne rzeczy w lepszy sposób – należy tylko nie bać się spróbować!

—Tamara Pearson

Źródło: http://www.thealternativedaily.com/how-hangin-in-a-hammock-can-help-your-health/

Zobacz także

PRODUKTY
17 kwietnia, 2018

StormLine – lekki zestaw przeciwdeszczowy

PRZECZYTAJ
LIFESTYLE
26 sierpnia, 2019

Z kamerą w terenie

PRZECZYTAJ
LIFESTYLE
20 marca, 2019

ChillUp Guide

PRZECZYTAJ