Woda nie jest żadnym magicznym antidotum, jednak posiada wiele zalet.
Obecnie wydaje się, że Amerykanie wszędzie noszą z sobą butelki z wodą. Okazuje się, że woda stała się drugim najbardziej popularnym rodzajem napoju (zaraz po napojach orzeźwiających). Jednak ostatnio miłośnicy wody zostali zaalarmowani doniesieniami, że korzyści płynące z jej picia mogą być wyolbrzymione.
Wygląda na to, że stara zasada o codziennym piciu ośmiu szklanek wody okazała raczej ogólnym zaleceniem niż faktem opartym na założeniach naukowych.
Nie należy jednak panikować i porzucać szklanek z wodą. Może i nie potrzebujemy aż 8 szklanek dziennie, jednak istnieje szereg przyczyn dla których warto pić wodę. Prawda jest taka, że picie wody (w formie czystej lub w ramach innych napoi lub pokarmów) jest kluczowe dla naszego zdrowia.
– O wodzie należy myśleć, jako o składniku odżywczym, który jest obecny w napojach, czystej wodzie i pokarmach stałych. Wszystkie te źródła są konieczne do uzupełniania codziennych, znacznych strat wody. – mówi Joana Koelemay, dietetyk z grupy branżowej Beverage Institute.
Nefrolog z Kaiser Permanente, doktor Steven Guest zgadza się z tym zdaniem: – Straty płynów ustrojowych zachodzą nieustannie poprzez pocenie się, oddychanie, mocz i stolec. I te straty należy codziennie uzupełniać w celu zachowania dobrego staniu zdrowia.
W przypadku gdy spożycie wody nie jest równe wydalaniu jej z organizmu, człowiek zaczyna cierpieć z powodu odwodnienia. Ubytki płynów są zwiększone w cieplejszych klimatach, podczas intensywnych ćwiczeń oraz na dużych wysokościach. Osoby w podeszłym wieku też powinny uważać, gdyż ich poczucie pragnienia może nie być wystarczająco wyostrzone.
A oto sześć powodów, dla których warto upewnić się, że pijesz wystarczająco dużo wody i innych płynów każdego dnia:
1. Picie wody pomaga utrzymać równowagę płynów ustrojowych. Twoje ciało składa się w około 60% z wody. Funkcją płynów ustrojowych jest między innymi wspomaganie trawienia, wchłaniania, krążenia, powstawania śliny, transportu składników odżywczych oraz utrzymania właściwej temperatury ciała.
– Twój mózg komunikuje się z nerkami poprzez przednią część przysadki mózgowej, nakazując im ile wody należy wydalić poprzez mocz, a ile zachować w rezerwie, – mówi Steven Guest, profesor medycyny na Uniwersytecie Stanforda.
Gdy poziom płynów zaczyna spadać w organizmie, mózg włącza mechanizm odczuwania pragnienia. – Może z wyjątkiem sytuacji, w których zażywasz leki powodujące odczucie pragnienia, należy zawsze reagować na tę sugestię organizmu, – kontynuuje Guest – i napić się wody, soku, mleka lub kawy – czegokolwiek z wyjątkiem alkoholu.
– Alkohol zaburza komunikację pomiędzy mózgiem i nerkami, w wyniku czego powoduje nadmierne wydalanie płynów, które może doprowadzić do odwodnienia, – mówi nam profesor.
2. Woda pomaga kontrolować kalorie. Od lat osoby będące na diecie piją duże ilości wody – jest to dobra strategia pozbycia się zbędnej wagi. Wprawdzie sama woda nie ma żadnego magicznego działania powodującego chudnięcie, to jednak zastąpienie wysokokalorycznych napojów orzeźwiających wodą może zdecydowanie pomóc.
– Korzyść przy utracie wagi przynosi sam fakt, że wybierasz wodę lub napoje bezkaloryczne zamiast napojów słodzonych. Również jedzenie pokarmów dietetycznych z dużą zawartością wody jest bardziej sycące i zdrowsze, a do tego pozwala na zmniejszenie spożycia kalorii – mówi badaczka Barbara Rolls, doktor habilitowany i autor książki „The Volumetrics Weight Control Plan” (Objętościowy plan kontroli wagi).
Pożywienie z dużą zawartością wody zazwyczaj wydaje się mieć większą objętość, a tym samym wymaga więcej żucia, a do tego jest wolniej przyswajane przez organizm – wszystko to zwiększa poczucie sytości. Pożywienie bogate w wodę to między innymi: owoce, warzywa, zupy, owsianki i rośliny strączkowe.
3. Woda dodaje siły mięśniom. Komórki, które mają zaburzoną równowagę płynów i elektrolitów kurczą się, co przekłada się na zmęczenie mięśni. – Gdy komórki mięśniowe mają niedostateczną ilość płynów, przestają działać poprawnie, a nasze osiągi fizyczne zaczynają spadać, – mówi Steven Guest.
Picie wystarczającej ilości płynów podczas ćwiczeń jest bardzo ważne. Warto przestrzegać zaleceń American College of Sports Medicine dotyczących spożycia płynów przed i podczas aktywności fizycznej. Zalecanym jest by podczas ćwiczeń zaczynać spożywanie płynów jak najwcześniej i kontynuować picie w regularnych odstępach czasu, tak by skutecznie uzupełniać straty wody wynikające z pocenia się.
4. Woda pozytywnie wpływa na wygląd skóry. Twoja skóra zawiera mnóstwo wody i działa jak bariera ochronna zapobiegająca zbytniej utracie płynów. – Jednak nie należy spodziewać się, że obfite spożycie wody całkowicie zlikwiduje zmarszczki – mówi doktor Kenneth Ellner, dermatolog z Atlanty.
– Odwodnienie powoduje, że twoja skóra zaczyna wyglądać na przesuszoną i pomarszczoną. Można temu zapobiec pamiętając do dobrym nawodnieniu, – przypomina nam Kenneth Ellner. – Jednak w momencie gdy ciało jest wystarczająco nawodnione, włączają się nerki i usuwają nadmiar płynów z organizmu. Można też wspomagać skórę poprzez „zablokowanie” wody wewnątrz stosując produkty nawilżające, które tworzą fizyczną barierę powstrzymującą ucieczkę płynów.
5. Woda wspomaga nerki. Płyny ustrojowe usuwają produkty przemiany materii z komórek. Główną toksyną w ciele jest azot mocznika – jest rozpuszczalny w wodzie, przechodzi przez nerki, a następnie jest wydalany w postaci moczu. Jak nam tłumaczy Steven Guest: – Twoje nerki wykonują niesamowitą pracę oczyszczając twoje ciało i pozbywając się toksyn. Konieczne do tego jest jednak wystarczające spożycie płynów.
Jeśli spożywasz wystarczającą ilość płynów, twój mocz jest regularny, jasny w kolorze i bezwonny. Jednak kiedy ciało cierpi z powodu odwodnienia, stężenie, kolor i odór moczu stają się bardziej intensywne, gdyż nerki zaczynają zatrzymywać więcej płynów w celu podtrzymania funkcjonowania organów.
Jeśli osoba jest regularnie odwodniona, występuje większe ryzyko powstawania kamieni w nerkach, szczególnie w cieplejszym klimacie.
6. Woda pomaga w podtrzymaniu normalnego funkcjonowania jelit. Odpowiednie nawodnienie organizmu wspomaga działanie przewodu pokarmowego i zapobiega zaparciom. Jeśli organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości płynów, jelito grube zaczyna wchłaniać wodę ze stolca by zapobiec dalszemu odwodnieniu – skutkiem tego są zaparcia.
– Odpowiednia ilość płynów i błonnika to idealne połączenie, gdyż płyn pompuje błonnik do jelit i działa niczym szczotka, która przeczyszcza i pomaga utrzymać odpowiednie działanie przewodu pokarmowego – mówi nam Joanna Koelemay.
5 wskazówek, które pomocą ci pić więcej wody
Jeśli masz wrażenie, że powinieneś pić więcej – oto kilka porad, które pozwolą ci zwiększyć spożycie płynów, a do tego stanowią dobre podsumowanie korzyści związanych z wodą:
- Dołącz napój do każdej przekąski i posiłku.
- Wybieraj napoje, które lubisz. Jest bardziej prawdopodobnym, że będziesz pił więcej płynów, jeśli lubisz ich smak.
- Jedz więcej owoców i warzyw. Ich duża zawartość wody pomoże ci pozostać nawodnionym. Spożywamy około 20% płynów w postaci pożywienia.
- Zawsze miej przy sobie butelkę z wodą – w samochodzie, na biurku czy w plecaku.
- Wybieraj napoje, które odpowiadają twoim indywidualnym potrzebom. Jeśli starasz się schudnąć, pij napoje niskokaloryczne lub wodę.
Źródło: https://www.webmd.com/diet/features/6-reasons-to-drink-water#1