INTEGROWANIE PRZEZ WSPINANIE

AUTOR: admin
O AUTORZE
CRAGmagazine
AUTOR: admin

Redakcja CRAG Magazine to zespół ludzi wielu pasji, ale wszystkich łączy jedna, uwielbienie i dążenie do przebywania na łonie natury. Wspinamy się, skiturujemy, jeździmy na rowerach wszelkiej maści, chodzimy po górach, podróżujemy, bushcraftujemy, biwakujemy, a potem chętnie dzielimy się tym z Wami.
Crag Sport
Jesteśmy młodą, dynamicznie rozwijającą się firmą, której celem jest dostarczanie najwyższej jakości produktów sportowych i turystycznych. Firma działa od 2013 r. jako wyłączny przedstawiciel marki Black Diamond na polskim rynku. W swoim portfolio gromadzimy szereg specjalistycznych marek outdoorowych, będących liderami w branży, związanych ze wspinaniem, aktywnościami górskimi i szeroko pojętym outdoorem.
LIFESTYLE
25 kwietnia, 2019

W trzy lata od imprezy studenckiej do największego, ogólnopolskiego festiwalu wspinaczkowego? Poznajcie kulisy powstania Integrowania Przez Wspinanie.

fot. Karolina Gruchała

Wolontariusze z powołania

Wszystko zaczęło się na studiach, gdzie wykorzystując nasze górskie doświadczenie i chcąc się nim dzielić z innymi organizowaliśmy non-profit liczne rajdy i wyjazdy w góry i skałki. W pewnym momencie wspinanie w moim życiu zaczęło odgrywać zdecydowanie najważniejszą rolę, a wykorzystując moją działkę w samym centrum Doliny Będkowskiej wyjazdy ograniczyły się w zasadzie wyłącznie do wspinaczkowych. Zainteresowanych naszymi wyjazdami było tak dużo, że pomimo szczerych chęci nie byliśmy w stanie wszystkich zabrać w skały.

Jako, że moim marzeniem było zorganizować kiedyś duży festiwal, tylko kwestią czasu było zaplanowanie w Będkowicach wspinaczkowej imprezy na większą skalę.

Prosta idea

Cel był prosty – umożliwić oraz wytłumaczyć osobom niewtajemniczonym jak i gdzie bezpiecznie się wspinać. Była to również doskonała okazja do integracji środowiska wspinaczkowego. Tym samym osoby początkujące oprócz stawiania pierwszych kroków w skałach mieli okazję poznać od środka wspinaczkowe środowisko oraz zdobyć wiedzę od bardzo doświadczonych wspinaczy i instruktorów.

Łączyć pracę z pasją

Muszę przyznać, że nauka nigdy nie była moją mocną stroną, nie byłem pilnym studentem. Przyzwyczaiłem się do tego, że wszystko musi być dostosowane pod okno pogodowe w Tatrach lub Alpach. Kończąc studia na AWF w Krakowie nie wyobrażałem sobie pracy na etacie, który uniemożliwiłby mi wyjazdy wspinaczkowe (chyba szybko by mnie zwolnili 🙂 ). Udało się wykorzystać doświadczenie i połączyć swoje największe hobby z pracą, co przynosi mi bardzo dużo radości.

Czym jest Integrowanie Przez Wspinanie

Aktualnie Integrowanie Przez Wspinanie to już nie tylko duży, ogólnopolski festiwal, ale ogromna społeczność wspinaczkowa, dla której wspinanie odgrywa podobną rolę jak u mnie. IPW to również liczne, komercyjne kursy, obozy oraz wyjazdy wspinaczkowe po całym świecie zarówno dla dorosłych jak i najmłodszych.

fot. Maciej Urbanik

IPW Fest 2019

W tym roku impreza odbędzie się w dniach 23 – 26 maja jak zwykle na terenie Doliny Będkowskiej i będzie to festiwal z prawdziwego zdarzenia! Przewidzieliśmy mnóstwo atrakcji zarówno dla zaawansowanych wspinaczy jak i osób całkiem początkujących. Nie zabraknie m.in. licznych warsztatów wspinaczkowych, prelekcji, filmów, atrakcji linowych, biegu górskiego, zawodów wspinaczkowych, gry terenowej.

Podczas imprezy będą miały miejsce duże targi outdoorowe, gdzie wystawcy z całej Polski przygotują specjalną, atrakcyjną ofertę.

W tym roku przeprowadzimy również zajęcia wspinaczkowe dla osób z niepełnosprawnością oraz dużą strefę IPW Kids dla najmłodszych uczestników. Niestety ilość miejsc na festiwal jak co roku jest ograniczona i bilety rozchodzą się w przeciągu kilku dni.

Ludzie

Na zakończenie chciałbym dodać kilka słów o najważniejszym – czyli o ludziach. Bez nich Integrowanie Przez Wspinanie po prostu by nie istniało. Chciałbym bardzo podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania IPW.

Paweł Zieliński

Zobacz także

WSPINACZKA
18 lutego, 2021

Zostań SKI testerem Black Diamond

PRZECZYTAJ
LIFESTYLE
23 października, 2018

Surfing zimą

PRZECZYTAJ
SPORT
29 maja, 2017

NIECH TWOJE CIAŁO SIĘ WSPINA – MENTALNY PORADNIK WSPINACZA CZĘŚĆ 1

PRZECZYTAJ