UWAGA linaaa!!!!!!

AUTOR: admin
O AUTORZE
CRAGmagazine
AUTOR: admin

Redakcja CRAG Magazine to zespół ludzi wielu pasji, ale wszystkich łączy jedna, uwielbienie i dążenie do przebywania na łonie natury. Wspinamy się, skiturujemy, jeździmy na rowerach wszelkiej maści, chodzimy po górach, podróżujemy, bushcraftujemy, biwakujemy, a potem chętnie dzielimy się tym z Wami.
Crag Sport
Jesteśmy młodą, dynamicznie rozwijającą się firmą, której celem jest dostarczanie najwyższej jakości produktów sportowych i turystycznych. Firma działa od 2013 r. jako wyłączny przedstawiciel marki Black Diamond na polskim rynku. W swoim portfolio gromadzimy szereg specjalistycznych marek outdoorowych, będących liderami w branży, związanych ze wspinaniem, aktywnościami górskimi i szeroko pojętym outdoorem.
LIFESTYLE
14 maja, 2018

Wiele razy słyszy się tę komendę w skałach, w szczególności na drogach dłuższych, z których nie ma możliwości zjazdu na jeden raz.

Podczas ostatniej majówki wśród osób szkolących się, ale także tych „samodzielnych” wspinaczy,  w rejonie wyższych skał „ostrzeżenie” to padało wielokrotnie. Zbuchtowane liny spadały to tu, to tam obok, a czasami na głowy poniżej wspinających się zespołów…

fot. Michał Bilko

Czy wykrzyczane ostrzeżenie „Uwaga lina!!” nawet dwukrotnie, z krótką przerwą pośrodku daje nam prawo na zrzucenie liny, gdy dokładnie nie widzimy w jakiej sytuacji są osoby pod nami?

Wg mnie absolutnie nie.

Zanim zrzucisz linę wychyl się na tyle, aby dojrzeć (jeśli masz za krótką lonżę to wepnij się do liny do zjazdu i zjedź tyle ile trzeba, ale nie zrzucaj jeszcze liny), czy ktoś wspina się pod tobą lub wisi na stanowisku poniżej. W takim wypadku wygłaszanie komend „uwaga lina” nie spowoduje, że ktoś zaraz czmychnie z pola rażenia spadającej liny.

Co pozostaje jeśli zrzucenie liny wiąże się z dużym ryzykiem trafienia nią kogoś?

Są trzy opcje:

  1. jeśli ściana jest pionowa to opuść linę w rękach,
  2. jeśli w ścianie są półki lub ściana jest połoga to najlepiej będzie zjechać ze zworowaną/zbuchtowaną liną – w ten sposób wypuszczaj linę, którą masz przy sobie – ta metoda sprawdzi się w każdych warunkach, ale wymaga chwili na sklarowanie liny,
  3. poczekaj aż ktoś skończy wspinanie..

Myślę, że takie podejście do sprawy spowoduje, że unikniemy konfrontacji z osobą, która przypadkowo oberwie naszą liną 😉

Pamiętaj, że gdy już zrzucasz linę, rób to na tyle umiejętnie, aby spadająca lina nie poruszyła luźnych kamieni w ścianie.

Jan Kuczera (Szkoła Wspinania HardRock)

Więcej na temat zjazdów znajdziemy tutaj: https://wspinanie.pl/2015/10/sztuka-zjazdow-czyli-jak-zjechac-aby-dojechac/

Zobacz także

PRODUKTY
05 stycznia, 2017

KIRA – but wspinaczkowy przeznaczony dla kobiet

PRZECZYTAJ
LIFESTYLE  |   SPORT
10 maja, 2019

Majówka dla naszych!

PRZECZYTAJ
EKO  |   LIFESTYLE  |   PODRÓŻE
13 kwietnia, 2022

Zadomowienie w podróży

PRZECZYTAJ